Rowery to pojazdy, których popularność wciąż wzrasta. Sprzyjają nie tylko zachowaniu czystego środowiska naturalnego, ale również wpływają korzystnie na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Obecnie, zamiast tradycyjnego pojazdu, warto sięgnąć po nowoczesny rower elektryczny.
Zasady działania i zalety rowerów elektrycznych
Rowery elektryczne wyposażone są w specjalnie zaprojektowane silniki, których zadaniem jest wspomaganie pedałowania. Napęd silnika elektrycznego nie działa samoistnie, asysta uruchamia się tylko podczas użytej siły nacisku na pedały i kręcenia korbą. Moc wsparcia pedałowania również regulowana jest przez rowerzystę, jednakże jej maksymalna wartość jest ograniczona do mocy silnika maksimum 250 W i asysty pedałowania do 25 km/h.
Rowery elektryczne pozwalają na znacznie szybsze dotarcie do celu podróży i bez zbytniego obciążenia sił fizycznych rowerzysty. Zapewniają możliwość pokonania trudnych, stromych i niedostępnych podjazdów. Zaletą są również niskie koszty związane z jego użytkowaniem, bez ponoszenia kosztów paliwa czy obowiązkowych ubezpieczeń. Istotnym jest również fakt, że pozostają pojazdami w pełni ekologicznymi.
Modele rowerów elektrycznych
Wśród modeli rowerów elektrycznych można wyróżnić co najmniej kilka ich wariantów. Do najbardziej popularnych zaliczają się:
- miejskie rowery elektryczne,
- rowery trekkingowe,
- oraz elektryczne rowery górskie.
Wybór zależy od własnych potrzeb i upodobań. Rowery elektryczne różnią się także pod względem umiejscowienia silnika. Może być on zamontowany centralnie, w okolicy supportu roweru, lub w tylnej piaście. W pierwszym przypadku, dzięki obniżeniu środka ciężkosci, poprawia się stabilność podczas jazdy, w drugim sprzyja to lżejszej eksploatacji części napędowych roweru. Dobrym wyborem jest zakup w sklepie internetowym, gdzie rowery elektryczne są tańsze. Ważnym czynnikiem w rowerze elektrycznym jest również pojemność baterii, bowiem od jej parametrów uzależniony jest zasięg pojazdu.